Ile razy siedząc w pracy którąś godzinę, zastanawiasz się „po co mi to jest”? Czy wstając bladym świtem, zadajesz sobie pytanie: po co ja to robię i czy naprawdę tego potrzebuję? Nie chcesz ani tam być, ani nie masz siły na szukanie czegoś nowego. Mechanicznie wykonujesz swoje zadania, a po wyjściu z pracy cieszysz się, że przez najbliższe kilka godzin nie będziesz musieć na nią patrzeć. Jeżeli masz głowę pełną pomysłów, wiesz, co chcesz robić i co sprawi Ci radość, to może czas pomyśleć o swojej własnej działalności gospodarczej?

Jak założyć własną działalność?

Kiedy już podejmiesz decyzję o rozkręceniu biznesu czas na formalności. Najpierw trzeba złożyć wniosek do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Musisz tam podać dane firmy, określić rodzaj opodatkowania i rachunków bankowych. Przyszły przedsiębiorca wypełniając wniosek od razu zostaje zgłoszony do ZUS-u, KRUS-u, GUS-u i naczelnika Urzędu Skarbowego więc może od razu zacząć pracować.

Sam sobie jesteś… wszystkim

Z etatu na swoje

Oprócz tego, że sam sobie jesteś szefem i nikt nie patrzy Ci na ręce, dostajesz biurokracją prosto w twarz. Cała księgowość spoczywa na Twoich ramionach, chyba że zatrudnisz kogoś, kto będzie wykonywał to zadanie za Ciebie. Możesz też kupić po prostu program, który pomoże Ci ogarnąć papierkową robotę. Jeżeli nie zatrudniasz nikogo, pracujesz z domu, to nie podlegasz kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Pamiętaj również, że od teraz sam pozyskujesz klientów, warto więc założyć stronę internetową, firmowego bloga i portale społecznościowe.

Dla kogo?

– dla zmęczonych pracą na etacie

– dla odważnych

– dla tych, którzy wiedzą, że za taką samą pracę w firmie na czyjś rachunek mogą zarobić więcej na swój

– dla tych, którzy mają mocne nerwy i nie boją się porażki – nie zawsze wszystko wyjdzie tak, jak tego pragniesz

Sprawdź również:  Sieciówki a projektanci

– dla zdecydowanych i ogarniętych – ktoś, kto nie ma zdolności organizacyjnych nie pociągnie firmy sam

Zalety i wady

Z etatu na swoje

Z pewnością zaletą posiadania własnej działalności gospodarczej jest poniekąd psychiczny komfort. Nikt nie patrzy CI na ręce, nie obchodzi go czy jesteś w biurze, czy w domu. Czy aktualnie masz grypę i nic nie robisz, czy pracujesz po czternaście godzin. Widać efekt Twojej pracy. Pracujesz sam dla siebie, decydujesz o zakresie Twoich działań, nie musisz prosić o urlop. Dzięki własnemu biznesowi możesz zrealizować swoje marzenia, sam dobrać zespół. Zakres działalności możesz też zmodyfikować, kiedy zdobędziesz nowe umiejętności. Jeżeli wiesz, że to co robisz aktualnie na etacie, możesz zrobić w krótszym czasie i dostać więcej pieniędzy to dlaczego nie? Pamiętaj jednak, by się odpowiednio zabezpieczyć. Każdy biznes może skończyć się upadkiem, więc dla własnego komfortu psychicznego miej zawsze odłożoną kwotę „w razie, gdyby”. Wadą z pewnością są formalności, których jest sporo. Płacenie podatków, ubezpieczenie, odkładanie na czarną godzinę. I niepewność, bo nigdy nie wiesz, ile uda Ci się zarobić i w jakim czasie. To opcja dla ludzi o mocnych nerwach, ale z pewnością satysfakcjonująca. Weź pod uwagę, ze tak jak Tobie zdarzy się zapłacić rachunek w późniejszym terminie tak ktoś może spóźniać się z przelewem dla Ciebie,

Jeżeli posiadasz umiejętności i wiedzę z danej branży działaj! Satysfakcja płynąca z sukcesu, będzie dla Ciebie motywacją do podejmowania kolejnych działań. Musisz po prostu o swoją firmę dbać, nieustannie ją rozwijać i obserwować konkurencję. Z pewnością pomoże Ci w tym zgrany zespół. Nie musisz nikomu niczego udowadniać. Jeżeli własna firma jest Twoim marzeniem, spróbuj je zrealizować. Zawsze możesz wrócić do pracy na etacie, jeżeli stwierdzisz, że ten rodzaj działalności zawodowej Ci nie odpowiada.

Sprawdź również:  Porzucić pracę w korporacji dla uprawy lawendy