Obecnie branża czy nawet cały przemysł ślubny rozwija się w zawrotnym tempie. Młodzi państwo latami oszczędzają na ten jeden, wyjątkowy dzień. Suknia, makijaż, sala i jedzenie to jedynie wisienka na ślubnym torcie. Poniżej przedstawiamy wydatki, z jakimi muszą się mierzyć przyszli nowożeńcy.

B(ride)udżet

Jeszcze poprzednie pokolenie miało zwyczaj koszty wesela dzielić pomiędzy państwo młodych i rodziców weselnych. Jednak obecnie wybór ten jest w dużej mierze uzależniony od… wieku młodej pary. Jak mówią statystyki przyszli nowożeńcy poniżej 30 roku życia, częściej korzystają ze wsparcia rodziców, natomiast pary po 30-stce preferują samodzielne opłacanie wesela. Jak głosi popularny stereotyp Polska to bardzo gościnny kraj, dlatego urządzane przez nas wesela nie należą do najmniejszych. Większość nowożeńców organizuje przyjęcia na 100-150 osób oraz ponosi koszty rzędu 41-60 tysięcy złotych.

Operacja wesele – ile wydają Polacy?

Lokalizacja

To jedna z kluczowych decyzji, która wpływa na dalsze koszty. Około 32% nowożeńców na organizację wesela przeznacza od 1 do 1,5 roku, co znacznie wpływa na dostępność lokali weselnych. Koszty za tzw. „talerzyk” w mniejszych miejscowościach wahają się od około 120-200 zł za osobę, natomiast w większych aglomeracjach jest to koszt rzędu nawet 300zł. Coraz więcej młodych par, bo około 61%, decyduje się również na zapewnienie gościom noclegu. W związku z tym, poza tradycyjnymi salami weselnymi, prym wiodą hotele oraz restauracje. Te ostatnie wybierane są raczej przez starsze pary. Samo wynajęcie sali to spory wydatek, jednak należy pamiętać, że nasze pieniądze pokrywają wówczas koszt szampana, obiadu, deseru, zimnych zakąsek i kolacji około północy. Wydatki związane z alkoholem i ciastami musimy ponieść osobno. Przyjęło się zakładać, że koszt alkoholu na jedną osobę waha się w graniach 20-50 złotych za osobę, natomiast tort weselny może kosztować od 400 do nawet 800 złotych.

Sprawdź również:  Wycena spółki - co warto wiedzieć

Fontanna czekolady, kucyki Ponny i inne atrakcje

Jeśli zamówiłeś już salę i myślisz, że większe wydatki już za Tobą, śpieszymy powiedzieć, że niestety nic z tego. Do pozostałych większych kosztów należy mn. oprawa muzyczna. Ponad 50% młodych par zatrudnia DJ-a, natomiast pozostali decydują się na zespół muzyczny. Oba wyjścia to koszt około 4000 złotych. Poza tym około 96% par zatrudnienia fotografa lub/i kamerzystę. Każda z tych usług to koszt około 2000-5000 złotych.

Stroje

Poza piękną oprawą weselną ważną rolę odgrywają również stroje nowożeńców. Tu zdecydowany prym wiedzie Panna Młoda, której suknia waha się w graniach 1800-5000 zł. Koszt ten można znacznie zmniejszyć, decydując się na używany model. Poza tym aż 92% pań decyduje się na zatrudnienie makijażystki oraz fryzjera, którzy za weselny look kasują od 250 do 700 zł. Pan Młody ponosi znacznie mniejsze koszty, ponieważ nowy frak to koszt około 1200-3500 zł.

Należy pamiętać, że podane koszty obejmują jedynie podstawowe usługi. W przypadku ślubu kościelnego młodzi państwo muszą liczyć się z wydatkiem od 200 do 1500 zł za samo udzielenie sakramentu, natomiast organista to dodatkowe 100-200 zł. Poza tym ponosi się koszty dekoracji kościoła oraz uzyskania odpowiedniego dokumentu w urzędzie. Często młodzi decydują się na wynajem samochodu oraz dodatkowe atrakcje podczas wesela, co generuje kolejne koszty.