Okres składania dokumentów na studia to szczególnie stresujący czas. Setki ofert, dziesiątki kandydatów walczących o jedno miejsce oraz perspektywa biurokratycznej drabiny, która wydaje się nie do pokonania. Jednak poza wskazanymi trudnościami nie sposób zapomnieć o problemie, który spędza sen z powiek wielu licealistom – jaki kierunek studiów wybrać?

Zastanów się co lubisz

Być może brzmi to banalnie, ale obecnie dyplom uczelni wyższej wcale nie stanowi gwarancji szybkiego zatrudnienia. Liczą się przede wszystkim umiejętności oraz pasja. Pamiętaj, że jeśli się czymś interesujesz z pewnością szybciej i łatwiej będziesz zdobywał potrzebne kompetencje. Studia trwają średnio około pięciu lat, dlatego nie kieruj się wyłącznie obecnym zapotrzebowaniem rynku, ponieważ zmiany zachodzą w nim bardzo dynamicznie. Trudno określić jak będzie wyglądał w momencie ukończenie przez Ciebie studiów. Warto również zrobić odpowiedni research. Przyjrzyj się temu, jak wygląda wykonywanie wymarzonej przez Ciebie pracy, ile się zarabia, jakie obowiązki będą na Tobie spoczywać. Dzięki temu unikniesz poczucia zawodu, jeśli wybrana przez Ciebie profesja nie będzie wyglądała tak, jak w Twoich wyobrażeniach.

Czy znajdę pracę?

To dość skomplikowane pytanie, ponieważ często trudno przewidzieć jakie zawody będą szczególnie pożądane na rynku pracy za około pięć lat. Mimo to możesz sprawdzić oferty na popularnych serwisach i określić czy jest to przyszłościowa profesja.

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

Najbardziej opłacalne zawody

Na podium zdecydowanie znajdują się zawody, które wymagają specjalistycznego wykształcenia oraz konkretnego dyplomu. Medycyna, prawo, farmacja – to kierunki, bez których ukończenia wykonywanie zawodu jest praktycznie niemożliwe. Poza tym we wszelkiego rodzaju rankingach bardzo wysoko plasuje się informatyka, a w szczególności mechanika i automatyka czy programowanie. W przypadku tej dziedziny zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo wysokie, jednak coraz częściej od kandydatów wymaga się przede wszystkim konkretnych umiejętności aniżeli jedynie dyplomu. Co więcej, warto zauważyć, że zarobki informatyków mogą się znaczącą różnić w zależności od ukończonej uczelni oraz konkretnego miasta.

Sprawdź również:  Jak przygotować się do egzaminu na uprawnienia budowlane?

Nieoczywistości

Wskazanie powyżej zawody to dość tendencyjne i oczywiste wybory. Jednak rynek pracy jest znacznie szerszy i bardziej chłonny. Coraz większym zainteresowaniem pracodawców mogą pochwalić się absolwenci kierunków związanych z handlem i sprzedażą, obsługą klienta, IT, finansami oraz szeroko pojętą inżynierią. Największe wzrosty widać w budownictwie, produkcji, logistyce czy nieruchomościach. Co więcej, okazuje się, że najkrócej pracy szukali absolwenci takich kierunków jak pielęgniarstwo, filologia, inżynieria biomedyczna czy wspomniana wcześniej informatyka oraz automatyka.