Studenci i uczniowie to osoby, które często nie posiadają stałych dochodów. Dlatego banki przygotowują dla nich specjalne oferty w postaci kont studenckich i uczniowskich. Konta takie różnią się od zwykłych sposobem opłacania oraz wieloma korzystnymi warunkami. Warto, więc się im przyjrzeć.

Czy konto w banku dla studenta jest płatne?

Dostępne na rynku bankowym konta studenckie są zazwyczaj bezpłatne, jeśli chodzi o kwestie opłat za prowadzenie konta. Do tych kont banki udzielają też za darmo kart płatniczych. To jednak jest już obecnie praktycznie standardem także przy zwykłych kontach osobistych, dlatego przy wyborze konta studenckiego warto zapoznać się z innymi szczegółami danej oferty. Jeżeli chodzi o korzystanie z takiej karty, to podobnie jak wielu kontach osobistych, tu także może ono być darmowe, pod jeżeli tylko spełni się odpowiednie warunki, takie jak wykonanie transakcji bezgotówkowej na określoną przez bank kwotę, aczkolwiek nie jest to regułą we wszystkich bankach. Zdarza się też, że aby być zwolnionym z tego typu opłaty wystarczy wykonać kilka takich transakcji, a czasem wystarczy nawet jedna. Ponadto miesięczne opłaty za korzystanie z karty są w kontach studenckich dużo niższe. Zdarzają się nawet konta, gdzie opłata ta wynosi tylko 2 zł ( przy standardowej opłacie około 7 zł). Ponadto, jeżeli dana osoba wie, że nie będzie korzystać z karty, a transakcje będą na przykład wykonywane za pośrednictwem internetu, to istnieje też możliwość nieaktywowania karty w ogóle.

Konta studenckie i uczniowskie

Zasady

Do kogo są adresowane tego typu konta? Konta takie mogą zakładać przeważnie osoby do 26 roku życia, aczkolwiek często możliwe jest dalsze korzystanie z tego typu kont, a zasady korzystania nie ulegają zmianie po przekroczeniu tego wieku. W niektórych przypadkach trzeba jednak wtedy regularnie wpłacać na konto kwotę nie mniejsza niż określona w danym regulaminie. Jest to też w pewnym stopniu odpowiedź na to, dlaczego banki chętnie oferują tego typu kona. Osoby, które założyły konto studenckie, jeżeli będą z niego zadowolone, to w przyszłości będą nadal z niego korzystać, a być może skorzystają tez z innych usług banku.

Sprawdź również:  Rodzaje kont bankowych

Kredyt studencki

Banki dla osób młodych i uczących się przygotowują też inne ciekawe oferty przy zakładaniu kont. W niektórych bankach możliwe jest na przykład zaciąganie niewielkich kredytów, przeznaczonych na przykład na prawo jazdy lub możliwość wybrania większej ilości gotówki, jeżeli nie ma jej aktualnie na koncie. Banki oferują też darmowe korzystanie z bankomatów nie tylko w Polsce, ale i na świecie, co może być dużą korzyścią dla osób wyjeżdżających w różnych celach za granicę. Oferowane są też zniżki na towary i usługi w określonych sklepach czy punktach usługowych, takich jak kina czy restauracje, pod warunkiem dokonania transakcji bezgotówkowej w tymże obiekcie. Niektóre banki oferują na przykład promocje w postaci możliwości wykonania kilku darmowych przelewów natychmiastowych. Do kont studenckich są czasem oferowane też mniej istotne, ale w pewnym stopniu zachęcające do założenia konta „atrakcje”. Banki umożliwiają na przykład wybór wzoru graficznego karty płatniczej, czy dają gadżety typu pendrive itp. dla osób zakładających konto.”