Czasami z niewyjaśnionych przyczyn dzieje się tak, że mamy za dużo dni a za mało wypłaty. Wówczas zastanawiamy się, gdzie właściwie podziały się te pieniądze, na co je wydaliśmy i jak bardzo było nam to potrzebne. Jak uniknąć takiej sytuacji i jak zaoszczędzić?

1. Lista

Twórz listy. Usiądź w weekend i poszukaj inspiracji na przygotowanie posiłków na najbliższy tydzień. Możesz odpalić aplikację z kuponami i gazetkami promocyjnymi, by zaplanować swoje posiłki właśnie pod rabaty. Zawsze to kilka złotych zaoszczędzonych. Zrób zakupy zgodnie z listą. Jeżeli znasz mniej więcej rozkład sklepu, możesz wypisać produkty tak, by nie przechodzić obok regałów z rzeczami, które byś kupił nadprogramowo.

Jeżeli chcesz zacząć odkładać pieniądze, najpierw przez tydzień zapisuj ile pieniędzy wydałeś i na co je przeznaczyłeś. Później zweryfikuj ile z tym produktów czy usług było zbędnych. Podlicz sumę wydanych niepotrzebnie pieniędzy i pomnóż razy 52. Właśnie tyle zaoszczędzisz w ciągu roku.

By zacząć odkładać pieniądze zaplanuj tygodniowy budżet. Określ, ile chcesz wydać na produkty spożywcze, chemię, ile musisz wydać na rachunki, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na przyjemności, a ile miesięcznie odłożyć. Trzymaj się założeń. To motywuje do ścigania się z samym sobą. Jeżeli uda Ci się wyrobić plan minimum z pewnością poczujesz satysfakcję. Jeżeli wydasz mniej niż założyłeś dodatkowa kasa wpada do Twojej skarbonki.

Przykładowa lista:

Miesięczny budżet: 1500 zł

Chcę miesięcznie zaoszczędzić: 300 zł

Do dyspozycji mam 1200 zł

Opłaty stałe:

– czynsz za mieszkanie: 700 zł

– rachunki: 120 zł

Produkty spożywcze: 330 zł

chemia gospodarcza: 20 zł

Przyjemności: 30 zł.

Następnie przez cały miesiąc zapisujesz ile z danej kategorii wydałeś pieniędzy i podliczasz.

Opłaty stałe

mieszkanie: 700 zł

rachunki: 70 zł (+50 zł)

Sprawdź również:  Wycena spółki - co warto wiedzieć

Produkty spożywcze: 340 zł (-10)

chemia:

Przyjemności: 10 (+20)

Razem: +60 zł

Właśnie oszczędziłeś zakładane 300 zł i dodatkowe 60 wlatuje na poczet uzbieranych funduszy. Warto także mieć zawsze odłożone trochę pieniędzy na nieprzewidziane wydatki. Lekarstwa, nagła wizyta u lekarza czy urodziny, o których zapomniałeś. Wtedy warto mieć trochę gotówki w zanadrzu.

Jak zaoszczędzić i nie zostać sknerą

2. Research

Jeżeli czeka cię spory wydatek, na przykład zakup mebla czy elektroniki warto wcześniej rozeznać się wśród producentów i cen. Czasami różnice są kolosalne. W sklepie stacjonarnym ceny mogą być inne niż te podane w internecie i na odwrót. Szukaj także kodów i okazji. Zawsze to kilka złoty do przodu.

3. Zakupy dla zabawy

Koniec z relaksem w galerii handlowej. Jeżeli kupujesz ubrania, kosmetyki i inne rzeczy, bo poprawiają Ci nastrój to pora z tym skończyć. Rób dwa razy w roku przegląd garderoby, biblioteczki i innych rzeczy. Zobacz, które z tych rzeczy są już dla Ciebie zbędne. Książki i płyty możesz wystawić na aukcji za niewielkie sumy. Znoszone ubrania potnij i używaj do sprzątania, a te, których nie nosisz możesz sprzedać. Zawsze to kilka złotych na wymianę odzieży. Możesz też polować na ubrania w second handach. Jeżeli jednak nie przemawiają do Ciebie to poczytaj, kiedy zaczynają się wyprzedaże w sieciówkach. Można czasami zaoszczędzić nawet 70 procent ceny.

4. Patent „na spółę”

Urodziny to równie wdzięczny, jak i kosztowny temat. Jeżeli Twój znajmy organizuje imprezę zgadaj się w kilka osób i zróbcie zrzutę na prezent. Zapłacicie mniej, a prezent będzie bardziej efektowny.

Jeżeli sam organizujesz urodziny to zrób to… w domu. Ugotuj coś dobrego i kup alkohol. Pamiętaj, że to Ty jesteś gospodarzem imprezy. Nie wymagaj więc by każdy z gości przynosił własny alkohol i jedzenie. Zapraszając ich do restauracji będziesz musiał sam uregulować rachunek, wówczas koszta będą znacznie wyższe. Jeżeli wiesz, że Twój znajomy również niedługo ma urodziny możecie się umówić i zorganizować imprezę razem.

Sprawdź również:  Jak przygotować się do kupna mieszkania

5. Eliminuj złe nawyki

Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, gaś światło i wszystkie diody led, napraw cieknącą spłuczkę, rzuć palenie, nie odkręcaj kranu na maksa – te wszystkie nawyki, które gdzieś w Tobie siedzą można wyeliminować i tym samym zaoszczędzić trochę kasy. Zamiast kupować wodę butelkowaną kup dzbanek z filtrem lub butelkę filtrującą. Koszta zwrócą się już zaledwie po kilku dniach. Przy okazji zrobisz coś dobrego dla planety.

Od oszczędzania do bycia sknerą droga jest niedaleka. Odkładaj więc pieniądze z głową. Nigdy nie lekceważ chorób i ubezpieczenia. Nie oszczędzaj na rzeczach, które mają Ci służyć przez długie lata. Nie odmawiaj sobie wszystkich przyjemności, po prostu ich nie nadużywaj. Przede wszystkim wywiązuj się z takich zobowiązań jak płacenie rachunków. Kupuj z głową i planuj, a niespodziewane rzadko Cię zaskoczy. Powodzenia!