Obecnie coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Jednak mimo że brzmi to świetnie, już samo składanie odpowiednich wniosków wiąże się z drabiną biurokracji, którą musimy pokonać w drodze do celu. W związku z tym poniżej prezentujemy mały skrót tego, jak złożyć wniosek o dotacje unijne, które pomogą Ci w rozkręceniu własnego biznesu.
Warunki
Mimo że temat dotacji jest obecnie bardzo popularny, mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie są one dla wszystkich. Aby zdobyć dotacje unijne, należy spełnić parę warunków. W pierwszej wersji nie możemy mieć ukończonych trzydziestu lat oraz nie możemy uczyć się ani pracować. Wówczas w ramach przeprowadzonej analizy naszej sytuacji, zostanie opracowany szczegółowy plan działania. Za jego pośrednictwem możemy uzyskać pomoc w znalezieniu pracy, możliwość uczęszczania na szkolenia zawodowe i studia podyplomowe, praktyki oraz staże zawodowe, a także środki na rozpoczęcie własnej działalności. W drugiej wersji potencjalny kandydat może mieć ukończone trzydzieści lat, ale podobnie jak w pierwszej opcji musi być bezrobotny. Wówczas warunki otrzymania dofinansowania są zależne od zamieszkanego przez nas regionu lub województwa. Możliwa pomoc polega na zapewnieniu szkoleń, kompleksowego doradztwa oraz pożyczki lub bezzwrotnej dotacji.
Pierwsze trzy kroki
Być może metoda małych kroków kojarzy nam się z rzucaniem palenia, jednak sprawdzi się również w przypadku starania się o dotację unijną. Pierwszy krok polega na dokładnym opracowaniu pomysłu planowanej działalności. Krok drugi opiera się głównie na przemyśleniu tego, czy Twój pomysł ma szansę na rynku. Musisz wiedzieć, czym będziesz się zajmować, ponieważ dofinansowanie będzie jedynie pomocą, a nie siłą napędową. Krok trzeci będzie wymagał od Ciebie dogłębnego researchu. Musisz się zorientować, jakie projekty są dostępne w Twoim regionie lub okolicy i sprawdzić, czy Twój pomysł jest zgodny z wymienionymi kryteriami.
Ostatnie kroki
Jeśli już znalazłeś odpowiedni projekt, wówczas musisz zgłosić się do jego realizatora oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy. Jeśli Twój wniosek zostanie przyjęty, wtedy dobrze jest trzymać rękę na pulsie, ponieważ lada chwila będziesz mógł wziąć udział w różnego rodzaju szkoleniach, które pomogą Ci m.in. stworzyć biznesplan. Nauczysz się tego, gdzie i jak reklamować swoją firmę, jak prowadzić przedsiębiorstwo oraz zyskasz podstawową wiedzę na temat marketingu. Następnie według wskazówek doradcy musisz stworzyć odpowiedni biznesplan, który zadecyduje o przyznaniu dotacji. Pamiętaj, że sam wniosek nie wystarczy. Aby uzyskać wymarzone dotacje, musisz dysponować wkładem własnym, którego suma jest zależna od charakteru planowanej działalności. Ostatni krok polega na wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, do którego dołączamy również biznesplan. Być może wypełnianie wniosku nie brzmi jak najbardziej ekscytujące zajęcie, jednak należy się przyłożyć do tego zadania. Często poszczególne formularze wymagają konkretnego rodzaju formułowania treści, co znacznie zwiększy Twoje szanse. Po wypełnieniu wszelkich formalności pozostaje tylko oczekiwanie na akceptację bądź odrzucenie naszego projektu.