Freelancing to już nie tylko sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy, ale coraz częściej stałe, i co ważne, jedyne zajęcie. Praca w dresach, pobudki o 13 i całoroczne wakacje, czy na pewno?

Na czym polega feelancing?

Freelancer to tak zwany wolny strzelec, czyli osoba, która pracuje bez etatu. Jest to coraz popularniejszy zawód/styl pracy? który obecnie podejmuje aż 15% zatrudnionych w Europie oraz 22% w USA.

Fenomen freelancingu

Praca zdalna, freelance i home business- na czym polega różnica?

Praca zdalna dość często mylona jest z freelancingiem, ponieważ również opiera się na wykonywaniu pracy z dowolnego miejsca. Zasadnicza różnica polega na tym, że osoby, które pracują zdalnie posiadają etat − są zatrudnione przez pracodawcę, dla którego wykonują konkretne zlecenia. Freelancer nie posiada stałego zatrudnienia, a wszelkiego rodzaju projekty wynajduje oraz prowadzi samodzielnie. Natomiast home business to prowadzenie własnej działalności gospodarczej w domowym zaciszu.

Ile zarabia freelancer?

Zarobki freelancera to swego rodzaju temat tabu. W dużej mierze są one zależne od liczby wykonanych zleceń, dlatego w każdym przypadku wyglądają trochę inaczej. Jednak według przeprowadzonych badań aż 23% freelancerów zarabia około 1000-2000 złotych miesięcznie. Jedynie 14,5% osiąga zarobki rzędu 2000-3000. Mimo to należy pamiętać, że wypłata freelancera jest zależna od wykonywanej profesji oraz przede wszystkim czasu pracy. Około 40% freelnacerów twierdzi, że poświęca około 4 godzin dziennie na pracę, co może być wynikiem tak niskich zarobków.

Wady i zalety

Jak w praktycznie każdym zawodzie, tak i we freelancingu musimy się liczyć z pewnymi niedogodnościami oraz, oczywiście, zaletami. Jednym z najczęściej wymienianych minusów freelancerskiej branży jest problem z wszelkiego rodzaju dokumentacją. Księgowość, ubezpieczenie, zarobki – tym wszystkim trzeba zająć się samodzielnie, ponieważ jakby nie było, jesteśmy swoimi własnymi szefami. Wieloletni freelancerzy bardzo często zwracają uwagę na problem wypłaty. Kontakt z klientem często odbywa się wyłącznie przez Internet, w związku z czym egzekwowanie zapłaty za wykonane zlecenie nie zawsze jest proste. Poza tym, pracując w korporacji, możemy liczyć na propozycje szkoleń, pakietów, kursów, zniżek itp. natomiast w przypadku freelancingu o wszystko musimy zadbać sami. Jednak z drugiej strony nie należy zapominać o wielu zaletach tego typu zatrudnienia. Ruchome godziny pracy oraz możliwość wykonywania zadań z własnego łóżka to zdecydowanie kusząca propozycja. Poza tym możemy wybierać jedynie oferty, które naprawdę nas interesują i nie musimy przejmować się niechcianymi zleceniami.

Sprawdź również:  Na czym polega kontrola jakości w firmach?

Jak pracować tak, by było to opłacalne?

Niestety statystki wskazują, że na ten moment freelancer nie może pochwalić się zbyt imponującą wypłatą. Jednak są pewne sposoby, które pozwolą Ci zdecydowanie zwiększyć zarobki. Pierwsza zasada dobrego freelancingu polega na obserwacji zleceń na specjalnych portalach. Dzięki temu będziesz w stanie wykonywać coraz większą liczbę zadań, a co za tym idzie – zarabiać więcej. Poza tym warto ogłosić się na facebooku oraz innych portalach społecznościowych, co z pewnością poprawi Twoją pozycję na rynku pracy.