Poziom czytelnictwa w Polsce jest relatywnie niski. Zaledwie 37 procent rodaków sięga po książki. Mniejszy rynek finansowy niż brytyjski, czy amerykański sprawia, że dochody są dużo mniejsze. Zamiast czytania wolimy sięgnąć po pilota do telewizora. Jest jednak pokaźne grono Polaków, którzy w papierowe książki, e-booki i audiobooki lubią inwestować pieniądze. Czy tylko dla takich ludzi opłaca się pisać? Czy zawód pisarza w dobie internetu jest opłacalny?
Zakres obowiązków
Zacznijmy od tego, że pisarz oprócz tworzenia ma również inne obowiązki. Przy samym pisaniu książki potrzebny jest research. W zależności od gatunku literackiego jest on mniej lub bardziej potrzebny. Później książkę musi sprawdzić, poprawić błędy. Później pojawia się cały szereg działań marketingowych, które musi zrealizować. Od prowadzenia social mediów (o ile robi to sam i nie ma żadnych specjalistów) aż po spotkania autorskie. Nieustannie utrzymuje kontakt z wydawcą, podpisuje umowy i działania na rzecz promocji. Oprócz spotkań autorskich pojawia się szereg zaproszeń na różne eventy czy targi książek. Na największych w Polsce, Warszawskich Targach Książki autorzy potrafią siedzieć po kilka godzin, spotykając się i rozmawiając z czytelnikami. Znany i poczytny pisarz również od czasu do czasu udziela wywiadów i bierze udział w sesjach zdjęciowych. W zależności od rodzaju medium może też pojawić się zarówno w telewizji, prasie i radiu. Pisanie przeważnie jest hobby, a jeżeli autor potrafi zainteresować publiczność, szybko staje się sławny i jego książki potrafią przynieść niezły dochód.
Ile zarabia pisarz?
Za granicą prym wiedzie James Patterson, twórca postaci Aleksa Crossa. W ciągu roku zarobił 86 milionów dolarów. Na drugim miejscu plasuje się autorka serii o Harrym Potterze i Cormoranie Strike’u – J. K. Rowling. Zarobiła 54 miliony. Na ostatnim stopniu podium znalazł się Stephen King z 27 milionami. W Polsce takie sumy są nieosiągalne, nawet gdyby czytelnictwo drastycznie wzrosło. Za sukces uznaje się sprzedanie 15 tysięcy egzemplarzy. Pojedyncze egzemplarze potrafią jednak zejść z produkcji w liczbie 100 tysięcy sztuk. Prym w Polsce wiodą: Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Bonda, Katarzyna Berenika Miszczuk, Mariusz Czubaj, Jakub Żulczyk, Remigiusz Mróz i Olga Tokarczuk.
Autor stawkę ma wpisaną w umowie. Zazwyczaj jest to procent od ceny każdej sprzedanej książki. Do zarobków wliczają się także honoraria za spotkania autorskie i akcje promocyjne danej książki. Od wydawcy zależy sukces sprzedażowy, a co za tym idzie dalej ewentualne propozycje tłumaczeń, jak w przypadku Katarzyny Bondy, której książki zostały przetłumaczone nie tylko na angielski, ale i na niemiecki, rosyjski, czy włoski. Ekranizacji i adaptacji doczekali się na przykład Jakub Żulczyk i Remigiusz Mróz. A propozycję napisania scenariusza Zygmunt Miłoszewski.
Debiutującemu pisarzowi trudno jest wejść na rynek wydawniczy z pompom. Obecnie najlepiej sprzedają się powieści erotyczne i kryminały. Największe sukcesy odnoszą pisarze, którzy mają na swoim koncie nie tylko prestiżowe pisarskie nagrody ale i więcej niż jedną pozycję. Czy poziom czytelnictwa wzrośnie? Teoretycznie powinien bo boom na kryminały i powieści obyczajowe w Polsce wciąż trwa. Dobrych książek nigdy za wiele, a co może być piękniejszego od kolejnego spotkania z ulubionym literackim bohaterem.