Pomoc prawna może być potrzebna w najmniej oczekiwanym momencie życia każdego człowieka. Warto wiedzieć, do kogo udać się po poradę, komu zlecić złożenie wniosku czy reprezentowanie przed sądem. Dowiedz się, kim jest prawnik, w jakich sytuacjach możesz zgłosić się do pracy prawnego, a kiedy podjąć współpracę z kancelarią adwokacką.
Kim jest prawnik?
Mianem prawnika określa się osobę, która ukończyła studia prawnicze. Jest nim zatem także adwokat, radca prawy, sędzia, prokurator czy notariusz. Prawnikiem jest również osoba, która nie uzyskała tytułu zawodowego. Do jego kompetencji należy udzielanie porad prawnych czy sporządzanie umów. Nie może natomiast prowadzić kancelarii, ani reprezentować klienta przed organami sądowymi. Jest to więc ogólne pojęcie.
Kompetencje adwokata
Adwokat (z łac. advocatus, advocare – wzywać na pomoc) to prawnik świadczący pomoc, która polega na udzielaniu porad, sporządzaniu odpowiednich dokumentów oraz występowaniu przed sądami i urzędami. By nim zostać, trzeba ukończyć wyższe studia prawnicze, następnie odbyć aplikację adwokacką oraz zdać egzamin. Adwokata potocznie określa się mianem mecenasa. Adwokaci często zawężają swoją działalność – mogą współpracować jedynie z osobami fizycznymi lub prawnymi. Mogą również reprezentować swoich klientów w obrębie jednej dziedziny prawa – np. karnego, cywilnego czy handlowego. Jeżeli potrzebujesz pomocy, chcesz rozwiać wątpliwości lub dowiedzieć się, jakie prawa Ci przysługują, skontaktuj się z kancelarią adwokacką. Fachowcy z pewnością pokierują Cię do odpowiednich osób. Mieszkasz w okolicy Lublina i potrzebujesz wsparcia adwokata? Wejdź na stronę https://adwokatprzybylska.pl/ i umów się na spotkanie. Każdego adwokata obowiązuje tajemnica zawodowa, a swoje usługi winien świadczyć zgodnie z kodeksem etyki.
Radca prawny
Radca prawny jest zawodem pokrewnym adwokatowi. W dużej mierze polega na udzielaniu porad i świadczeniu konsultacji prawnych, a także sporządzaniu opinii, opracowywaniu projektów aktów prawnych. Często reprezentuje klienta przed odpowiednimi instytucjami w roli pełnomocnika lub obrońcy. Radca prawny ma prawo do wykonywania zawodu przy jednoczesnym pozostawaniu w stosunku pracy (na podstawie umowy cywilnoprawnej), adwokat nie. Może pracować w kancelarii radcy prawnego, a także w spółkach – cywilnej, jawnej, partnerskiej kub komandytowej, w której wspólnikami mogą być inni radcowie, adwokaci czy nawet doradczy podatkowi. Jeżeli prawnik nie pozostaje w stosunku pracy, może pełnić również funkcję obrońcy w procesach karnych i karnoskarbowych. Zasady wykonywania zawodu reguluje ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.
Jeżeli nalazłeś się w trudnym położeniu, nie wiesz jak rozwiązać problem lub ktoś bliski potrzebuje fachowego wsparcia prawniczego to powinieneś skontaktować się z adwokatem. Należyte działania podejmie również radca prawny. Nie bój się prosić o pomoc i korzystaj z doświadczenia prawników wtedy, kiedy tego potrzebujesz.