W czasach, w których żyjemy obecnie, sytuacja gospodarcza nieustannie się zmienia, dlatego tak ważnym jest posiadanie zabezpieczenia finansowego na wypadek nieprzewidzianych sytuacji życiowych. I choć oszczędzanie w Polsce nie jest zbyt popularne, a wiele osób żyje ponad swoje możliwości finansowe, coraz częściej zaczynamy myśleć o swojej przyszłości. Stąd też powstaje coraz więcej produktów bankowych opartych na oszczędzaniu. Jednym z nich jest konto oszczędnościowe. Czym ono jest? O tym poniżej.

Konto oszczędnościowe, to produkt bankowy stworzony z myślą o wszystkich tych, którzy pragną oszczędzać, ale ze względu na swoją sytuację materialną, nie mogą sobie pozwolić na zamrożenie na dłuższy okres czasu swoich oszczędności. Z tej też przyczyny zmuszeni są szukać jakiejś alternatywy, która pozwoli nie tylko oszczędzać, ale i wypłacać środki w każdej chwili, w razie potrzeby.

Konto oszczędnościowe – korzystne oszczędzanie

Konto oszczędnościowe to nic innego, jak rachunek bankowy będący dodatkiem zazwyczaj do naszego bieżącego rachunku. Produkt ten charakteryzuje się jednakże zdecydowanie wyższym oprocentowaniem, oscylującym niejednokrotnie w granicach oprocentowania klasycznych lokat bankowych. Z konta tego typu możemy przynajmniej raz w miesiącu wypłacić bezpłatnie dowolną ilość środków. Co ważne, bez utraty jakichkolwiek wcześniej wypracowanych przez nasz kapitał odsetek.

Oczywiście, zarówno wpłaty jak i wypłaty możemy dokonywać nieokreśloną ilość razy w danym miesiącu, jednakże każda kolejna wypłata zazwyczaj związana jest z dość wysoką opłatą. Konto takie najczęściej jest produktem całkowicie bezpłatnym w prowadzeniu, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Zakładamy konto oszczędnościowe

Aby założyć konto oszczędnościowe wystarczy udać się do placówki swojego banku (lub jeżeli istnieje taka możliwość dokonać wszystkich niezbędnych czynności za pośrednictwem łącza internetowego) i złożyć dyspozycję założenia tego rodzaju rachunku bankowego. Po podpisaniu umowy, otrzymamy nasz unikalny numer konta i od razu możemy przystąpić do przelewania naszych oszczędności. A potem pozostaje już nam tylko cieszyć się widokiem wypracowywanych przez ulokowane pieniądze zysków.

Sprawdź również:  Kredyt na samochód

Zazwyczaj banki dokonują comiesięcznej kapitalizacji odsetek, oczywiście uprzednio potrącając należny 19% podatek od dochodów kapitałowych. Większość banków pozwala nam dowolnie zarządzać swoim kontem oszczędnościowym, co najczęściej możliwe jest za pomocą Internetu, a przelewy pomiędzy rachunkiem bieżącym a kontem oszczędnościowym są w większości przypadków całkowicie bezpłatne. Wszystko to sprawia, że Polacy coraz częściej zamiast lokat bankowych, których oprocentowanie ostatnimi czasy nieustannie spada, wolą wybrać konto oszczędnościowe, dzięki któremu zarabiają, jednocześnie posiadając poczucie bezpieczeństwa, które gwarantuje nam stały dostęp do naszych, dodatkowych funduszy.