Praca w korporacji to swego rodzaju temat tabu. Jedni ją kochają i doceniają, inni wręcz nienawidzą. Na każdym kroku słyszymy o tajemniczych korposzczurach, które potrafią naprawdę nieźle zaszkodzić. Więc jak jest naprawdę?

Czym jest korpo?

Korpo, czyli potoczne określenie korporacji to zazwyczaj ogromne, nierzadko zagraniczne, przedsiębiorstwo, które zatrudnia nawet kilkaset osób. Każda firma posiada swego rodzaju specjalizację. Mamy więc korpo zajmujące się IT, sprzedażą czy międzynarodowymi transakcjami.

Pieniądze, bonusy i wakacje, czyli parę słów o zaletach korporacyjnego życia

O korporacjach mówi się wiele i to w naprawdę skrajny sposób. Jednak mimo pewnych wad, o których powiemy dalej, nie możemy zapominać o wielu zaletach. Po pierwsze wynagrodzenie. Nie chodzi tutaj jedynie o wypłatę, która zazwyczaj niewiele różni się od tej w większości firm, a o liczne wynagrodzenia. Pracując w korporacji, często możemy korzystać z szerokiego pakietu dodatków takich jak darmowe bilety do kina, karta Multisport, bezpłatna opieka medyczna i wiele, wiele innych. Poza tym wypłata zawsze przyznawana jest terminowo, a pracownicy często mogą liczyć na sezonowe wynagrodzenia oraz sponsorowane wyjazdy, czasem nawet zagraniczne.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku, praca w korporacji daje możliwość szybkiego zatrudnienia na umowę o prace. Dzięki temu nawet zaraz po studiach możemy zacząć zarabiać na naszą emeryturę. Poza tym to świetna okazja, by szybko i skutecznie zdobyć doświadczenie zawodowe. W tym miejscu możemy liczyć na kompleksowe przeszkolenie, nawet jeśli przedtem nie mieliśmy z danym zajęciem zbyt wiele do czynienia.

Czy warto podjąć pracę w korporacji?

Kreatywność? Nie słyszałem

To zdecydowanie największy zarzut kierowany w stronę korporacji. Jasno wyznaczone cele i stałe zlecenia to z jednej strony zaleta, ale na dłuższą metę, ogromny minus. W związku z tym wiele osób już po paru latach mierzy się z wypaleniem zawodowym i decyduje się na przebranżowienie. Poza tym wielu pracowników narzeka na brak perspektywicznego spojrzenia. Wiele zadań wykonywanych jest na teraz, a pożary gaszone są na bieżąco. Nikt nie stara się naprawiać stale powracających błędów.

Sprawdź również:  Jak uzyskać refundację z NFZ?

Idealne zatrudnienie dla…

Mimo bardzo sprzecznych opinii na temat długoletniej pracy w korporacji, większość osób nie żałuję decyzji o zatrudnieniu. Praca w korpo to przede wszystkim świetna okazja, żeby zdobyć ogromne doświadczenie zawodowe, nauczyć się sumienności i odpowiedniej organizacji czasu. Dzięki temu młodzi ludzie, którzy zaczynają pracę jako laicy, mogą w stosunkowo krótkim czasie zdobyć ogromną wiedzę. Poza tym obserwowanie tego, jak działa tak ogromna firma, sprawia, że osoby, które planują w przyszłości rozpocząć własną działalność mogą zobaczyć jak przedsiębiorstwo funkcjonuje od środka.

Należy pamiętać, że każda firma posiada inną politykę, dynamikę oraz atmosferę. To właśnie one decydują o ocenie danej pracy i sprawiają, że stajemy się uczestnikami wyścigu szczurów, albo zyskujemy bardzo cenne doświadczenie, które z pewnością pomoże nam w dalszej karierze. Poza tym trzeba również wziąć pod uwagę swój charakter oraz preferencje, które zdecydowanie najbardziej wpłyną na naszą opinię na temat korporacji.