Kwestie zdrowotne to temat, który dotyka nas wszystkich. Na urodziny, imieniny i wszystkie możliwe święta życzymy sobie tylko i wyłącznie zdrowia. Jednak czasami nawet najszczersze chęci nie wystarczają. Co w przypadku, gdy my lub nasi najbliżsi zachorujemy, a potrzebne leki znacznie przekraczają nasze możliwości finansowe?

Refundacje NFZ

NFZ, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia to organ, który w naszym kraju odpowiada za kwestie refundacji. Osoby, które zakwalifikowały się do programu, mogą liczyć na pomoc w zakupie leków, wyrobów medycznych, a nawet środków spożywczych. W takiej sytuacji otrzymujemy dofinansowanie pełne lub częściowe. Oferta placówki skierowana jest przede wszystkim do lekarzy, farmaceutów i oczywiście pacjentów. Na stronie ministerstwa można z łatwością znaleźć informacje dotyczące listy refundowanych leków, programy lekowe, zasady refundacji oraz poziom odpłatności leków. Brzmi świetnie, prawda?

Jak uzyskać refundację z NFZ?

(Nie)zdrowa sytuacja

Mimo że sama idea refundacji prezentuje się naprawdę świetnie, już teraz szpitale narzekają na niewystarczające lub zbyt opóźnione wpłaty. Problem dotyczy głównie chorych na raka, których leczenie wiąże się z ogromnymi kosztami. Coraz częściej można się spotkać z tym, że poszczególne placówki negocjują nowe kontrakty z NFZ, ponieważ obecne nie tylko są niewystarczające dla tych już objętych leczeniem, ale również nie pozwalają na przyjęcie kolejnych chorych. Plan na 2019 rok co prawda poszerzył listę najpotrzebniejszych leków, jednak okazuje się, że większość z nich wymaga ogromnych kosztów, które ograniczają możliwość przyjęcia jak największej liczby chorych.

Jak postarać się o refundacje leku z zagranicy?

Jeśli Twoja choroba wymaga od Ciebie bądź Twoich najbliższych sprowadzania leku spoza granic Polski również możesz ubiegać się o jego refundacje. Jednak w zależności od tego, czy leczysz się w domu, czy w szpitalu wymagane dokumenty mogą się od siebie różnić.

Samodzielne leczenie

Aby rozpocząć przeprawę przez biurokratyczną drabinę, należy rozpocząć od udania się do odpowiedniego, czyli zależnego do miejsca zamieszkania, oddziału NFZ. Następnie składamy stosowny wniosek o udzielenie nam refundacji na konkretny lek. Do tego musimy dołączyć dwa inne dokumenty – uzasadnienie od lekarza potwierdzające istotność danego leku w prowadzonej terapii oraz potwierdzenia zapotrzebowania na dane lekarstwo zgodne z wymaganiami NFZ.

Sprawdź również:  Wycena spółki - co warto wiedzieć

Leczenie w szpitalu

W tym przypadku sytuacja jest dużo prostsza, ponieważ to właśnie placówka zajmuje się większą częścią dokumentacji. Szpital wypisuje wniosek potwierdzający zapotrzebowanie danego pacjenta na konkretny lek.

Jednak w obu przypadkach należy pamiętać, że samo złożenie odpowiednich wniosków nie gwarantuje nam, że dany lek zostanie objęty refundacją. W przypadku, gdy nie jesteś pewny, czy niezbędny lek podlega refundacji, warto skorzystać z dostępnych w internecie wyszukiwarek, które znacznie przyspieszą cały proces. Jeśli okaże się, ze wybrany dla Ciebie lek nie uzyskał refundacji, pamiętaj, że apteki mają obowiązek poinformować Cię o istnieniu tańszego zamiennika, który w ten sam sposób wpłynie na Twoją terapię.